مهاجرت و اقامت به بلژیک

مهاجرت به بلژیک

درباره ی بلژیک :

کشور بلژیک یک کشور سلطنتی در اروپای شمالی و جزء کشورهای بنیانگذار اتحادیه اروپا می باشد . کشور بلژیک تا قبل از سال ۱۸۳۰ میلادی جزئی از کشورهای هلند ، اسپانیا و فرانسه بود ، اما از سال ۱۸۳۰ به بعد به صورت رسمی استقلال خود را به دست آورد . مساحت کشور بلژیک بالغ بر ۳۰,۵۲۸ کیلومتر مربع و بر اساس سرشماری تخمینی سال ۲۰۱۱ جمعیتی حدود ۱۱,۰۰۷,۰۲۰ را دارا میباشد . پایتخت کشور بلژیک شهر بروکسل می باشد که این شهر بزرگترین شهر در این کشور به حساب می آید . نوع حکومت در کشور بلژیک به صورت مشروطه سلطنتی و دموکراسی ( پارلمانی ) می باشد . واحد پول در کشور بلژیک یورو بوده و زبان رسمی مردم این کشور ، فرانسوی ، هلندی و آلمانی می باشد .

موقعیت های جغرافیایی در کشور بلژیک :

کشور بلژیک دارای یک آب و هوای معتدل با بارندگی های نسبتا خوب می باشد ، فصل تابستان در کشور بلژیک تقریبا خنک و معتدل بوده و در فصل زمستان نیز از لحاظ سردی هوا متناسب می باشد . کشور بلژیک دارای سه منطقه ی جغرافیایی می باشد : یکی از این مناطق جغرافیایی دشت ساحلی است که در شمال غربی کشور بلژیک واقع شده است ، این منطقه دارای تپه های شنی شناخته شده ای می باشد .

دومین منطقه ی مهم جغرافیایی در کشور بلژیک ، فلات مرکزی می باشد که در قسمت جنوب شرقی بلژیک واقع شده است ، این منطقه دارای جلگه های متناسب برای امر کشاورزی می باشد ، همچنین این منطقه دره هایی معروف را دارا می باشد .

منطقه ی سوم جغرافیایی در کشور بلژیک کوه های آردن و فلات جنگلی خواهد بود که در شمال شرق بلژیک بوده که البته محل مناسبی برای امر کشاورزی در این کشور نمی باشد . از جمله رودهای معروف در کشور بلژیک می توان به رود سامبر ، رود موز و رود شلدت اشاره نمود

وضعیت اقتصادی در کشور بلژیک :

در یک نگاه کلی درباره ی وضعیت اقتصادی کشور بلژیک می توان گفت که کشور بلژیک تقریبا  ۸/۱ درصد دارای نرخ بیکاری بوده و تورم اقتصادی در این کشور نیز ۱/۸ درصد می باشد . نیروی کار در کشور بلژیک ۴/۹ میلیون نفر بوده که بخش عمده ی این نیروی کار در بخش کشاورزی سپس در بخش صنعت و پس از آن در بخش خدمات فعالیت دارند .

انقلاب صنعتی برای اولین بار در سال ۱۸۰۰ میلادی در کشور بلژیک اتفاق افتاد .

در بخش صادرات کشور بلژیک در آهن و فولاد ، اتومبیل ، الماس ، تولیدات غذایی ، تولیدات نفتی ، منسوجات ، فلزات و پلاستیک فعالیت دارد .

در بخش واردات نیز ، نفت خام ، لباس و پوشاک ، ماشین آلات ، مواد شیمیایی ، تولیدات غذایی و الماس خام را از کشورهای فرانسه ، آلمان ، آمریکا ، انگلستان ، هلند و ایرلند وارد می نماید . همانطور که بیان شد واحد پول در این کشور نیز یورو می باشد .

فرهنگ ، زبان و مذهب در کشور بلژیک :

مهم ترین نکته  ای که مردم بلژیک به آن اهمیت میدهند بهداشت عمومی و نظافت شخصی می باشد و همین امر باعث شده است که حتی شهرهای صنعتی در این کشور نیز دارای آلودگی هوای پایینی باشند . معماری و هنرهای تجسمی و زیبایی در کشور بلژیک معروف میباشد . تقریبا ۶۰ درصد از مردم این کشور به زبان هلندی ، ۴۰ درصد به زبان فرانسوی و کمتر از ۱ درصد نیز به زبان آلمانی مکالمه مینمایند . ولی در شهر بروکسل ، پایتخت این کشور دو زبان فرانسوی و هلندی به طور رسمی رایج میباشد . از نظر مذهب نیز ۴۷ درصد مردم این کشور مسیحی می باشند . ۳/۵ درصد جمعیت آن نیز دارای دین اسلام می باشند.

چگونه به بلژیک مهاجرت کنیم :

چندین انتخاب برای دریافت تابعیت بلژیکی با توجه به شرایطی وجود دارد :

 • ازدواج با یک بلژیکی :

برای این وضعیت باید یکسری شرایط را داشته باشید . شما باید به طور قانونی حداقل ۵ سال در بلژیک اقامت داشته باشید و ۳ سال با همسر خود زندگی کنید . همچنین  باید ثابت کنید حداقل یکی از زبان های فرانسه ، هلندی یا آلمانی را می دانید ، به علاوه باید نشان دهید که در جامعه حضور خوبی داشته اید . بطور مثال عضو بودن در فعالیت های محلی یا شغل داشتن .می تواند بهترین دلیل برای اثبات این امر باشد .

 • اقامت طولانی مدت : اگر اقامت طولانی بیش از ۱۰ سال قانونی در بلژیک داشته اید می توانید برای تابعیت بلژیک درخواست نمایید ، شما باید یکسری شرایط خاص داشته باشید مانند دانش زبان و همبستگی اجتماعی را برآورده کنید .
 • فاقد ملیت بودن : اگر شما رسما به عنوان یک بی خانمان شناخته شوید و ۲ سال در بلژیک زندگی کرده اید میتوانید تابعیت  کشور بلژیک را دریافت نمایید .
 • اعمال خاص : این مورد برای مهاجرت به بلژیک یک شرایط خیلی خاص است که افراد زیادی را نمی پذیرد . ابتدا باید شما ثابت کنید که نمیتوانید از راه دیگری اخذ تابعیت بلژیک را داشته باشید  ، سپس باید شرایط استثنایی خود را از قبیل جایزه های علمی ، اثر بزرگ فرهنگی و نتایج استثنایی را ثابت نمایید ..

انواع ویزاهای اقامت در بلژیک :

به طور معمول ۳ نوع ویزا در مهاجرت به بلژیک وجود دارد :

Visa c برای مهاجرت به بلژیک :

این ویزا به شما اجازه میدهد تا ۹۰ روز در یک دوره ی ۱۸۰ روزه در بلژیک بمانید . این نوع ویزا اغلب برای مسافرت و اهداف توریستی استفاده می شود .

Visa D برای مهاجرت به بلژیک :

این نوع ویزا برای کار و اقامت بیش از  ۹۰ روز در بلژیک صادر میشود . اغلب برای مهاجرت به بلژیک از این نوع ویزا استفاده میشود . برای گرفتن این نوع ویزا شما باید ابتدا یک اجازه ی کار در بلژیک را کسب نمایید .

کارت آبی اروپایی برای مهاجرت به بلژیک :  :

این نوع ویزا نیز برای زندگی و کار بیش از ۹۰ روز ، اما بطور خاص برای کارهای با مهارت بالا صادر میگردد . برای اخذ این نوع ویزا شما باید حداقل مدرک لیسانس و یک قراردادبا یک شرکت بلژیکی با پرداخت حداقل ۵۰۹۷۴ یورو داشته باشید .

محل ثبت نام برای اقامت / کارت شناسایی بیگانگان (خارجی) در بلژیک :

یک شخص غیر از ملیت اتحادیه اروپا باید با بخش محلی خود در ۸ روز اول رسیدن به بلژیک ثبت نام نماید . حتی اگر آنجا به طور موقت جا داده شده باشد ، تا دو هفته بعد از انتقال به یک اقامتگاه دائمی باید یک درخواست برای دریافت کارت شناسایی فرستاده شود . برای درخواست کارت شناسایی اگر شما عضو اتحادیه اروپا باشید یا نه ، شما و اعضای خانواده ی خود با سن بیشتر از ۲۱ سال باید هر شخص خودش به شهرداری مراجعه نماید . کودکان زیر ۲۱ سال کارت شناسایی ( نام ) خواهند گرفت ، در حالی که کودکان بین ۱۲ تا ۱۵ سال می توانند کارت کودکان یا یک کارت شناسایی بزرگسال دریافت نمایند . کارت شناسایی خارجی ( بیگانگان ) هرسال قابل تمدید است و افراد باید ۸ روز قبل از انتقال به محل اقامت دائمی درخواست یک کارت جدید نمایند .

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل :

ویزای دانش آموزی و مجوزها :

اخذ ویزای تحصیلی در بلژیک بسته به شرایط و ملیت متقاضی متفاوت است . جز اینکه شما از اتحادیه اروپا  (EU) ، محدوده ی اقتصادی اروپایی ( EEA , EU ، به علاوه ایسلند ، لهستان و نروژ ) یا سوئد هستید ، نیاز به یک ویزای بلژیک برای تحصیل دارید . از قبل شما میتوانید برای یک ویزای تحصیلی بلژیک درخواست دهید ، اگر چه شما به طور معمول نیاز به پذیرفته شدن در یک دانشگاه شناخته شده یا موسسه ی تحصیلی بلژیکی دارید .

دانش آموزان EU /EEA / سویس :

دانش آموزان EU , EEA و سویس برای ادامه تحصیل در بلژیک نیاز به ویزا و مجوز ندارند و فقط باید در یک دانشگاه یا موسسه شناخته شده در مقاطع بالاتر رشته ی اصلی خود در بلژیک ثبت نام شوند و سرمایه کافی برای مطالعه در بلژیک و پوشش بیمه سلامت داشته باشند .

شهروندان غیر EEA /EU/ سویس :

ملیت های دیگر کشورها که قصد تحصیل در بلژیک برای مدتی بیش از ۹۰ روز را داشته باشند ، باید ویزای نوع D را با مراجعه به سفارت بلژیک در کشور خود قبل از رسیدن اخذ نمایند . در واقع متقاضیان اگر در یک موسسه شناخته شده در مقاطع بالاتر بلژیکی ثبت نام کرده باشند ، حق اخذ ویزای تحصیلی بلژیکی را خواهند داشت .

برای صلاحیت داشتن اخذ ویزای تحصیلی بلژیک باید موارد زیر را برآورده نمایید :

 • تحصیل باید حرفه ی اصلی شخص در طول اقامت در بلژیک باشد .
 • شخص متقاضی باید منابع کافی برای حمایت در طول اقامت در بلژیک را داشته باشد .
 • شخص متقاضی باید تحت پوشش بیمه سلامت باشد .
 • آنها نمی توانند یک تهدید برای امنیت عمومی باشند .

برای اثبات پذیرش موسسه ، متقاضی باید یکی از شرایط زیر را فراهم نماید  :

 • اجازه رسمی ثبت نام :

یک تصدیق که نشان دهد شما برای تحصیلات از پیش اقدام نموده اید . تصدیق باید وضعیت هایی که شما برای تکمیل ثبت نام هنگام مهاجرت به بلژیک نیاز دارید را شفاف سازی کنید .

 • مدرک ثبت نام برای ورود به امتحان
 • کپی مدارک و گواهی های تحصیلی
 • گواهینامه ی طبی و مدرک عدم سوء پیشینه کیفری برای افراد بیشتر از سن ۲۱ سال
 • ممکن است از شما خواسته شود که یک نامه درمورد دلیل برای انتخاب آن دوره خاص یا انتخاب بلژیک و مهاجرت تحصیلی به بلژیک درخواست شود . ممکن است نیاز باشد مدارک خود را به زبان های آلمانی _ فرانسه و هلندی توسط یک مترجم معتمد ترجمه کرده و آن را قانونی کنید . توضیحات بیشتر توسط وزارت خارجه بلژیک و راهنمای کامل ویزا و مجوز بلژیک .

مهاجرت به بلژیک از طریق بورس تحصیلی و پژوهشگری در بلژیک :

اگر شما توان مالی تحصیل در بلژیک را ندارید ، وزارت امور خارجه بلژیک جزئیات این کار را توضیح می دهد .

بعد از رسیدن به بلژیک : اجازه اقامت دائم و ثبت نام ظرف ۸ روز از رسیدن شما به بلژیک باید به شهرداری رفته و درخواست اقامت کرده و در جمعیت بیگانگان ( خارجیان ) ثبت نام کنید .

اطلاعات مربوط به شهرداری های محلی در سایت موجود است .

اگر تاکنون این کار را انجام نداده اید هرچه سریعتر اقدام نمایید . شما میتوانید بعد از رسیدن در دانشگاه یا موسسه شناخته شده ثبت نام کنید و آنها را برای گرفتن مجوز اقامت به شهرداری ارائه نمایید .

کسانی که از طریق تحصیل اقدام به مهاجرت به بلژیک می نمایند میتوانند همراه ( همسر و فرزندانی که ملیت غیر EEU/EU/ سوییسی دارند ) را با خود ببرند و از سفارت بلژیک درخواست ویزا یا اجازه اقامت را نماید .

مهاجرت به بلژیک به عنوان یک محقق :

محققان نیز باید قوانین استاندارد مهاجرت را برای دریافت ویزا و مجوز کار دنبال کنند .

تحت شرایط خاص ، محققان و اعضای پژوهشی ( فلوشیپ _  phd_ post doctoral ) معاف از نیاز به مجوز کار در بلژیک هستند . اگرچه به ویزا و مجوز اقامت نیاز دارند ، محققان علمی باید ابتدا موافقت نامه مهمان شدن را با موسسه تحقیقاتی امضا نمایند .

مهاجرت به بلژیک به عنوان اینتون و کارآموز :

برای کار آموزی بعد از تحصیل خود اگر سن بین ۱۸ تا ۳۰ سال را دارید میتوانید به بلژیک مهاجرت نمایید و یک کمپانی باید از طرف شما درخواست مجوز کار کند . کارآموزی نمیتواند بیش از ۱ سال طول بکشد ، کار باید تمام وقت باشد و شما باید حداقل حقوق قانونی را دریافت نمایید .

مهاجرت به بلژیک از طریق ویزای کار :

کشور بلژیک سه نوع مجوز کار مخصوص دارد که در ذیل به توضیح مختصری از هر کدام می پردازیم :

مجوز کاری نوع A در بلژیک :

این نوع مجوز برای همه ی کارفرماها و مشاغل در بلژیک میباشد با مدت زمان نامحدود ، برای دریافت این مجوز شما باید ثابت نمایید که ۴ سال با مجوز نوع B در یک محدوده ی زمانی ۱۰ ساله در بلژیک به صورت قانونی کار کرده اید .

مجوز نوع A چگونه مجوزی است ؟

یک سری از کارمندها برای دریافت مجوز نوع A محدودیت دارند ؛ این افراد شامل : کارمندهای با تخصص بالا _ محققان _ کسانی که دارای یک ماموریت هستند  _ تکنسین های متخصص _ افرادی که عضو یک خانواده هستند و خود آنها مجوز نوع B را دارند ودر حال اشتغال هستند ، یا کسانی که نیاز به مجوز کار ندارند .

برای دریافت مجوز نوع A ، افراد متقاضی نیاز به پر کردن یک فرم مخصوص با مجوز کار نوع B ، فیش حقوقی و مجوز اقامت

مجوز نوع B در مهاجرت کاری به بلژیک :

این نوع مجوز برای یک سری مشاغل خاص و کارفرماهای خاص برای یک دوره ی تا ۱۲ ماهه ارائه و صادر میشود و قابلیت تمدید نیز دارد .

این نوع مجوز نیاز به حمایت مالی یک کارفرما دارد و کارفرما باید برای استخدام و مجوز کار افراد متقاضی درخواست نماید . این مجوز کار در بلژیک فقط برای اشتغال در همان شرکت و کمپانی و برای آن موقعیت مشخص شده اعتبار دارد . مجوز کار نوع B در کشور بلژیک در صورتی برای افراد غیر بلژیکی صادر میشود که تست بازار کار مارکت و کارگر EEA و خود کشور بلژیک در آن محدوده ی زمانی خاص وجود نداشته باشد . اما این نکته وجود دارد که در این نوع ویزا یک سری مقوله ها و شغل ها نیز وجود دارد که نیاز به درخواست و تست بازار کار نخواهند داشت مانند محققان ، کارمندان با صلاحیت بالا و متخصصین حرفه ای و تکنیکی .

در مهاجرت به بلژیک از طریق مجوز کار نوع B ، کارفرماها در صورتی که جزء یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه باشد و شامل لیست مثبت باشند ، میتوانند اقامت بلند مدت بگیرند .

به محض دریافت مجوز نوع B ، شخص متقاضی میتواند در سفارت کشور خود درخواست ویزای کار داده و برای کار کردن به بلژیک مهاجرت نماید ، و  اگر شخص متقاضی بخواهد کارفرما را تغییر دهد نیاز به مجوز جدید ویزای کار جدید دارد .

مجوز کار نوع c برای مهاجرت به بلژیک :

این نوع مجوز کار برای برخی از افراد با ملیت خارجی صادر میشود که میخواهند در بلژیک یک دوره ی اقامت موقت در بلژیک داشته باشند . مانند دانش آموزان ، اعضای خانواده ی سفیران ، کنسولگری ها و یا کسانی که به دنبال پناهندگی هستند . این نوع مجوز کار برای بار اول به مدت ۱ سال صادر میگردد و پس از آن قابلیت تمدید نیز خواهد داشت .

مجوز کار حرفه ای :

پروفشنال کارت : برای افرادی که ملیت آنها غیر EU وEEA و سوییس است و میخواهند خود اشتغالی و بیزنس و تجارتی در بلژیک انجام دهند حق درخواست این مجوز کار را دارند و این مجوز اجازه ی کار حرفه ای در حیطه ی همان بیزینس پلن را خواهد داشت  .

یک نکته ی مهم در رابطه با مجز کار نوع c بلژیک این میباشد که اگر شخص متقاضی سن بین ۱۸ تا ۲۶ را داشته و داخل کشور بلژیک کار و شغل خاصی نداشته باشند و مجوز کار نیز نداشته باشند می توانند در بلژیک به مدت یک دوره ی ۱ ساله کار کنند و قبل از آن شخص کارفرما باید مجوز کار را برای این افراد دریافت نمایند . همچنین شخص متقاضی نیز باید یک سری شرایط خاص را داشته باشد :

 • تحصیلات خود را تا سن ۱۸ سالگی تمام کرده باشند .
 • یک گواهینامه ی عدم منع تحصیل را دریافت کرده باشند
 • حداقل دانش زبان خانواده ی میزبان را داشته باشند
 • در حال انجام این کار به به شغل دیگری اشتغال نداشته باشند
 • و یک دوره ی زبان تکمیلی در همان منطقه نیز گذرانده باشند

و در نهایت آن خانواده نیز باید به شخص متقاضی ماهیانه ۴۵۰ یورو به شخص متقاضی حقوق پرداخت نماید . و یک فرزند زیر ۱۳ سال داشته باشند و بیمه سلامت شخص متقاضی را پرداخت نمایند .

مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری :

 • بلژیک پایتخت مالی اروپا به حساب می آید و بسیاری از افراد خواهان سرمایه گذاری در این کشور می باشند . کشور بلژیک به عنوان یک کشور جذاب برای دریافت اقامت محسوب میشود و مرکز تجارت های بین المللی می باشد .
 • سرمایه گذاران می توانند به مدت ۳ سال درخواست اقامت دائم در بلژیک نمایند .
 • کشور بلژیک ،یک کشور چند فرهنگی با زبان انگلیسی تقریبا گسترده می باشد .
 • افرادی که اقامت کشور بلژیک را داشته باشند می توانند بدون ویزا به ۱۰۰ کشور دیگر مهاجرت نمایند .

کشور بلژیک در اروپا تنها کشوری است که بعد از ۳ سال اقامت پیوسته در این کشور می توان درخواست پاسپورت و تابعیت کشور بلژیک را داد .

تابعیت بلژیک بعد از ۷سال به صورت قانونی یک حق شناخته میشود .

برنامه ی اقامت در بلژیک :

یک بسته برنامه اقامت در بلژیک را برای خارجی ها و شهروندان غیر EU برای کسب مجوز اقامت در بلژیک پیشنهاد می دهیم که بعدا به طوردائمی باخانواده ی خود به بلژیک منتقل شوند .

خارجی ها و اشخاص غیر……EU می توانند به عنوان سرمایه گذاری یا تجارت برای اقامت بلژیک  درخواست نمایند . در مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری معمولا ۳ تا ۸ ماه طول می کشد که مجوز اقامت در بلژیک  صادر شود .  برای کسانی که سرمایه گذاری آنها را  شرکت هایشان تشکیل می دهد امکان دارد نیاز باشد که مجوز اقامت خود را سالانه به مدت ۳سال تمدید کرده و بعد از آن برای مجوز اقامت دائم صلاحیت شخص متقاضی مورد بررسی قرار میگیرد.

نیازهای شایستگی برای مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری :

 • سابقه کیفری پاک
 • پس زمینه تجاری و مالی خوب
 • مراجع خوب
 • شهروندان غیر EU نیاز به نشان دادن وابستگی بلژیک دارند ، یک راه خوب برای نشان دادن وابستگی ها ، تاسیس یک شرکت بلژیکی با پشتوانه مالی خوب می باشد .

حداقل سرمایه برای مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری :

سرمایه گذاران  برای ین اقدام باید حداقل ۳۰۰/۰۰۰ یورو سرمایه داشته باشند  ، BVBA ، SPR مشهورترین شرکتها در بلژیک هستند .  BVBA به عنوان یک شرکت هرمی کار می کند . مالیات ها زیر ۳۰ درصد می باشد .

حق الزحمه ها و هزینه ها برای مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری :

هزینه برای درخواست اقامت مورد به مورد متفاوت است و هزینه های زیر برای مجوزاقامت تعریف شده اند :

داوطلب اصلی سرمایه گذاری در بلژیک :

۹۵۰۰۰ یورو برای بدست آوردن مجوز اقامت سال اول

۲۵۰۰۰ یورو برای تمدید سال دوم و سالهای بعد

۳۵۰۰۰ یورو برای درخواست تابعیت ( امکان پذیر بعد از سه سال )

مبالغ برای اعضای خانواده ( همسر و فرزند زیر ۱۸ سال ) به ازای هرنفر

۲۰۰۰۰ یورو برای بدست آوردن مجوز اقامت سال اول

۱۰۰۰۰ یورو برای تمدید سالانه از سال دوم و سالهای بعد

۲۰۰۰۰ یورو برای درخواست تابعیت ( بعد از سه سال در نزدیکترین زمان ) . هزینه های جذب شرکت

 • هزینه های ساخت شرکت ورئیس تقریبا ۱۰۰۰۰ یورو تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال اول و ۵۰۰۰ یورو سالانه بعد از آن
 • فضای اجاره :

دفتر : تقریبا ۶۰۰۰ یورو هر سال

 • هزینه های حسابداری ، پرداخت مالیات به خوبی جا دادن دریم آپارتمان مبله :

حدودا ۱۰۰۰ یورو در ماه

هزینه های بالا خدمات پایین را شامل می شوند :

 • راهنمایی و کمک در طول درخواست اولیه اقامت
 • کمک به جستجو برای منزل دادن مناسب
 • راهنمایی مالیاتی اولیه قبل از مالیات
 • دستیابی مستقیم به مراجع مختلف
 • ارتباط با مراجع محلی و دولت
 • تسلیم درخواست به مراجع مرتبط دولتی
 • نصیحت وکمک با توجه به منزل دادن محلی و تشریفات مرتبط .
 • کمک به ثبت نام در شهرداری
 • کمک و راهنمایی برای تمدید مجوزهای اقامت موقت در بلژیک ،
 • کمک به گرفتن اقامت دائمی
 • کمک و راهنمایی برای درخواست تابعیت
 • کمک به درخواست پاسپورت

اقامت بلژیک

اقامت بلژیک ,راه های اخذ اقامت بلژیک و شرایط اخذ اقامت بلژیک در این مقاله بصورت کامل مورد تحلیل و بررسی قرار میگیرد.در این مقاله علمی سعی نمودیم تا اهم راهها و شرایط اخذ اقامت در بلژیک برای مهاجرین و اتباع خارجه را به صورت تفضیلی مورد بحث و بررسی و تحلیل قرار دهیم.

اخذ اقامت بلژیک معمولا از طرق متفاوتی است اما اهم آن به شرح ذیل می باشد.

اقامت بلژیک از طریق تولد

یکی از روشهای دریافت اقامت بلژیک، تولد در این کشور میباشد. همانند دیگر کشورها در صورتی با تولد نوزاد؛ والدین تابعیت کشور بلژیک را میتوانند دریافت کنند که یکی یا هر دونفر شهروند بلژیکی باشند. بر طبق آنچه در قانون اساسی کشور بلژیک آورده شده تابعیت دو ملیتی به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

باید توجه داشت که تولد فرزند و اخذ اقامت  بلژیک تنها در مورد والدینی صدق میکند که تابعیت هیچ کشوری را نداشته باشند و این امکان برای اشخاصی که دارای تابعیت مشخصی هستند امکان پذیر نیست.

لازم به ذکر است کسی که در بلژیک متولد شده و والدینش تبعیت این کشور را ندارند،  باید در مجموع 5 سال از کل 10 سال قبل از دریافت تبعیت این کشور را در بلژیک اقامت داشته باشد.

در مجموع مواردیکه منجر به دریافت تابعیت بلژیکی از طریق تولد می شود  به صورت خلاصه در ذیل آورده شده است.

 1. تولد در بلژیک تحت تاثیر قانون خون است و در موارد اندکی متاثر از قانون خاک است.
 2. در طول ده سال قبل از ارائه درخواست تابعیت، محل اصلی اقامت والدین در بلژیک حداقل 5 سال بوده باشد و تا قبل از رسیدن به سن 12 سالگی فرزند، پدر و مادر درخواست تابعیت را اعلام کنند. و پس از ارائه این درخواست متعهد شوند که تا ابد برای زندگی کردن به کشور دیگری نروند.
 3. کودک زیر 18 سال که به سن قانونی نرسیده و بدون سرپرست در کشور بلژیک رها شده و تابعیت هیچ کشوری را نداشته باشد و یا قبل از رسیدن به سن 18 سالگی هرگونه تابعیت دیگر را از دست داده باشد، تابعیت کشور بلژیک را به صورت خود به خود دریافت خواهد کرد.

اقامت بلژیک از طریق کار

در صورتی یک شخص میتواند در بلژیک کار پیدا کند که یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرما (Job Offer) در بلژیک دریافت کند. این پیشنهاد کاری بدین صورت است؛ هر کارفرمایی که نیاز به جذب نیرو داشته باشد و بعد از گذشت 3 ماه شخصی برای انجام آن فرصت شغلی در بلژیک تقاضایی ارائه نداد، کارفرمای مربوطه درخواست خود را در سطح اتحادیه اروپا منتشر خواهد کرد و اگر جذب نیرو در سطح اتحادیه اروپا نیز صورت نگرفت، کارفرما این اجازه را پیدا میکند که از خارج از اتحادیه اروپا نیروی کار خود را جذب کند. فردی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد و دارای ویزای کار و پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما(Job Offer)  گردد اقامت موقت کمتر از یکسال را خواهد داشت. وی پس از یافتن کار و درصورتیکه 4 سال در کشور بلژیک اقامت گزیند و مالیات و بیمه را نیز پرداخت کند، میتواند برای درخواست اقامت دائم اقدام کند.

از آنجایی که کشور بلژیک دارای معاف مالیاتی زیادی است تقریبا گزینه مناسبی برای افرادی میباشد که درصدد دریافت ویزای کار میباشند.

از طرفی با توجه به این امر که دریافت ویزای کار در بلژیک زمان زیادی می طلبد و این کشور تمایل زیادی به داشتن نیروی کار غیر از کشور خود و اتباعش ندارد و رسیدگی نماینده سفارت برای اشخاصی که تمایل دارند از طریق ویزای کار وارد این کشور شوند بسیار سخت گیرانه است.

بنابراین توصیه ما به عنوان مشاور این است که برای دریافت ویزا در این کشور یا از طریق دیگری اقدام کنید و یا اینکه توسط کشورهای دیگری که عضو اتحادیه اروپا هستند مثل اتریش ویزای کار را دریافت کنید.

به طور کلی دریافت ویزای کار در کشور بلژیک به شرح زیر میباشد.

دریافت ویزای کاری در بلژیک از نوع A :

این نوع ویزا دارای مدت زمان مشخص و محدودی نیست و همه کارفرماها و مشاغلی که در بلژیک وجود دارند میتوانند از این نوع استفاده کنند. دریافت این مجوز منوط به این امر است که ثابت شود شخص مزبور در برهه زمانی 10 ساله، به طور متوسط 4 سال با ویزای نوع B به صورت قانونی کار انجام داده است.

باید دقت کنید که کارمندان متخصص، محققین، نیروهای متخصص، افرادی که عضو یک خانواده بوده و با داشتن مجوز نوع B در حال اشتغالند، یا افرادی که نیازی به ویزای کار ندارند، برای دریافت ویزای نوع A دارای محدودیت هستند.

شخصی که بخواهد برای ویزای کار نوع A اقدام کند باید ابتدا فرم ویزای کار نوع B و فیش حقوقی و مجوز اقامتی خود را ارائه دهد.

دریافت ویزای کاری در بلژیک از نوع B :

این نوع ویزا در انحصار مشاغل و کارفرماهای خاصی بوده و در یک دورهی 12 ماهه صادره شده و قابل تمدید است.

این ویزا نیازمند حمایت از سوی یک کارفرما دارد و درصورتی امکانپذیر است که کارفرما همانطور که در قبل نیز توضیح داده شد درخواست نیروی کار داشته باشد. البته لازم به ذکر است که این نوع ویزا فقط برای اشتغال در شرکت مربوطه اعتبار دارد. و هر زمان شخص متقاضی بخواهد محل کار خود در بلژیک را تغییر دهد باید ویزای کار جدید را دریافت کند.

اگر کارفرمایی بخواهد از  طریق ویزای نوع B اقدام کند تنها در صورتی موفق خواهد شد که جزو یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده و رزومه تایید شدهای داشته باشد تا بتواند برای اقامت دائم اقدام کند.

دریافت ویزای کاری در بلژیک از نوع C :

در صورتیکه شخصی بخواهد در کشور بلژیک اقامت موقت داشته باشد همانند دانشآموزان یا اعضای کنسولگریها یا اعضای خانوادهی سفرا و یا اشخاصی که میخواهند برای پناهندگی اقدام کنند میتوانند از این نوع ویزای کار با ملیت خارجی استفاده کنند.

این گونه ویزا برای بار اول به مدت یکسال است و سپس میتوان آن را تمدید نمود.

 اقامت بلژیک از طریق ازدواج

برای بدست آوردن تابعیت بلژیک از طریق ازدواج باید در زمان درخواست، اعلام شود که شخص درخواست دهنده با تبعه بلژیکی زندگی    میکند. هر دو شخص(زن و مرد) باید حتما حداقل 3 سال و 6 ماه در بلژیک زندگی کرده باشند.علی رغم داشتن همسری که شهروند بلژیک است، شخص اقدام کننده برای دریافت ویزا از طریق ازدواج باید 5 سال با رعایت تمامی موارد قانونی در بلژیک اقامت گزیند و یکی از 3 زبان ملی را به خوبی بداند.

مواردی شامل فعالیت های کاری آنها برای دولت بلژیک، یا مشارکت در یک شرکت، مالکیت یک ملک، سفرهای مداوم آنها و یا اقامت و حتی تماس های مرتب با اعضاء خانواده و دوستان و … در پرونده درج خواهد شد که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

چند مورد از دلایلی که سرمایه گذاران تمایل به راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری در کشور بلژیک را دارند به دلیل موارد زیر است:

 1. شرایط اقتصادی و سیاسی در آن با ثبات است
 2. دارای مالیات کمتری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی می باشد
 3. بخش صنعتی حدود 30 درصد از فعالیت مردم این کشور را تشکیل میدهد.
 4. بخش اعظم اقتصاد این کشور به بخش خصوصی واگذار شده است.

هماهنگونه در قبل نیز ذکر شد کشور بلژیک دارای معاف مالیاتی زیادی است به همین دلیل شخصی که قصد سرمایهگذاری در این کشور را دارد به راحتی بعد از 3 سال میتواند برای اقامت دائم در بلژیک اقدام کند.شایان ذکر است که از بین تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا کشور بلژیک در زمان کوتاهی اقامت دائم را برای شخص درخواست کننده مهیا میکند. البته نباید این نکته را فراموش کرد کشور بلژیک دارای قوانین سختی در مورد زمینه های مالی و حقوقی است.

اقامت بلژیک از طریق پناهندگی

برای ارائه درخواست پناهندگی در کشور بلژیک باید از طریق دفتر بیگانگان اقدام نمود. طبق قانونی که در تاریخ 22 مارس 2018 به تصویب رسید برای ثبت نام باید مراحل زیر را طی نمود.

 1. اشخاصی که برای پناهندگی اقدام مینمایند باید ظرف مدت 8 روز کاری پس از ورود به بلژیک درخواست خود را به اداره بیگانگان تحویل دهند. البته ارائه یک درخواست در مرز و با بخش پلیس مرزی فدرال و بلافاصله پس از دستگیری انجام میشود. و پناهجو خیلی سریع به گواهی اعلان میرسد.
 2. اداره بیگانگان ظرف مدت 3 الی 10 روز کاری بعد از گواهی اعلان این درخواست را ثبت مینماید. لازم به ذکر است فاصله زمانی بین اعلان تا ثبت نام از دو هفته تجاوز نخواهد کرد.
 3. درخواست پناهجو حداکثر تا 30 روز آماده شده و مدافع پناهندگی هنگامی که تقاضانامه از طریق حکم سلطنتی ارائه میشود، مدرک درخواست پناهندگی را تایید مینماید.

بخش پناهندگی دفتر بیگانگان موارد زیر را انجام خواهد داد.

 1. دریافت درخواست پناهندگی
 2. ثبت پناهندگی که در اصطلاح به آن ثبت نام گفته میشود و موجب یک پرونده جمعیتی برای اتباع خارجی خواهد شد.
 3. گرفتن اثر انگشت، اشعه ایکس قفسه سینه و … برای تشخیص سلامت فرد پناهجو
 4. قاعده دوبلین در دفتر بیگانگان صورت میگیرد که شامل مصاحبه با مدت زمان کوتاه در زمینه تشخیص و ثبت هویت، ملیت و مسیر سفر پناهجو انجام میشود. اداره بیگانگان و پناهجو با کمک یک مترجم پرسشنامهای را برای CGRS تنظیم خواهند کرد و این موارد را شرح خواهد داد که چرا از کشور خود اخراج شده و چنانچه پناهجو برای بار چندم مراجعه نموده باید موارد جدیدی که سبب اقدام مجدد وی برای پناهندگی شده را به صورت کامل شرح دهد. لازم به ذکر است که این جلسه و مصاحبه بدون حضور وکیل فرد پناهجو خواهد بود.
 5. چنانچه بلژیک تحت قوانین دوبلین باشد پرونده و پرسشنامه مربوط به دلائل درخواست پناهندگی و عدم تمایل برگشت به کشور مبدا به CGRS انتقال داده خواهد شد.
 6. بخش پناهندگی در دفتر بیگانگان مسئولیت پیگیری وضعیت اقامتی پناهجویان و تصمیم نهایی درخواست پناهندگی را دارد.یعنی چنانچه پناهجو کماکان تمایل به پناهندگی دارد کار ثبت نام وی و در صورتیکه پناهجو انصراف از پناهندگی را اعلام کند برای وی حکم ترک قلمرو صادر خواهد کرد.
 7. دفتر بیگانگان شامل سه بخش (پناهندگی، مراکز بسته، بازرسی مرزی ) میباشد. که بخش مرکز بسته مسئول تمام درخواستهای پناهندگی در بازداشتگاهها و زندانها است. در حالیکه بخش بازرسی مرزی مسئول درخواستهای پناهندگی در مرز میباشد. که بسته به نوع پناهجویان به بخش مربوطه ارجاع داده خواهند شد.
 8. دولت بلژیک بر اساس معیارهای تعیین شده توسط کنوانسیون 1951 ژنو پناهجو را مورد بررسی قرار خواهد داد. براساس این کنوانسیون پناهنده بدین صورت تعریف میشود.

“کسی که ترس از آزار و اذیت به دلایل نژاد، مذهب، ملیت، یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و یا عقیده سیاسی که با ملیت کشور خود منافات دارد و نمیتواند به این دلایل گفته شده از جنبههای حمایتی کشور خود استفاده کند و با وجود چنین ترسی نمیخواهد به کشور پیشین خود بازگردد.”

اقامت بلژیک ازطریق تحصیل

در صورتیکه شخصی برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام میکند اگر وی شهروند بلژیکی یا هر کشور دیگری عضو اتحادیه اروپا باشد نیازی به دریافت ویزا ندارد ولی اگر وی دارای ملیت غیر بلژیک یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد باید برای ثبت نام به عنوان دانشجوی تحصیلات عالیه و برای دوره بالای سه ماه درخواست داده باشد.

برای دریافت ویزای تحصیلی در بلژیک داشتن شرایط زیر الزامی است.

 1. برای ورود به یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی باید آخرین مدرک متقاضی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش بلژیک قرار گرفته باشد.
 2. متقاضی باید از رفاه معقولی برای هزینه های زندگی و تحصیل و سلامت خود برخوردار باشد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی در بلژیک:

1.عکس ID، 35 × 45 میلی متر

 1. کارت اعتباری و کارت شناسایی (کپی از صفحه شناسایی آن)
 2. گواهی نامه تولد
 3. مدارکی که تایید مینماید فرد متقاضی در دانشگاهی که از طرف وزارت آموزش و پرورش بلژیک به رسمیت شناخته شده است، مورد پذیرش قرار گرفته است.

5.بیمه بهداشت و درمان برای پوشش دهی به تمام خطرات در قلمرو کشور بلژیک

 1. نامه درخواست به صورت نوشتاری
 2. تاییدیه ای از یک بانک که نشان میدهد وی برای زندگی، ادامه تحصیلات در بلژیک منابع مالی کافی در دست دارد. حداقل منبع مالی مورد تایید 617 یورو در سال میباشد. این درآمد باید تضمین شده و ثابت شود که قابل انتقال به حساب فرد متقاضی در بلژیک خواهد بود.
 3. در صورتی که فرد متقاضی درخواست بورس تحصیلی و یا کمک هزینه تحصیلی و یا وام داشته باشد نیازمند تایید پرداخت بدهی بعد ازاتمام تحصیلات عالیه خواهد بود.
 4. اگر فرد متقاضی دارای سن بالاتر از 21 سال باشد باید گواهی نامه تایید کننده بیمه از سوی کشوری که شهروند آن است ارائه دهد.
 5. ارائه قرارداد اجاره نامه یک خانه یا آپارتمان و یا مالکیت آنها در کشور بلژیک.
 6. گواهی پزشکی که تایید میکند متقاضی هیچگونه بیماری مسری ندارد و این گواهی پزشکی باید توسط یک دکتر معتبر صادر شود.

هزینه های زندگی یک دانشجو در بلژیک (Living Cost For a Student In Belgium)

ردیف عنوان هزینه مبلغ هزینه
1 اجاره آپارتمان یکخوابه در بلژیک مرکز شهر 773 دلار در ماه
2 اجاره آپارتمان یکخوابه در بلژیک در حومه شهر 650 یورو در ماه
3 خرید آپارتمان در بلژیک در مرکز شهر متری۲،۰۶۹۵،۱۸یورو
4 خرید آپارتمان در بلژیک در حومه شهر متری ۲،۲۲۸،۱۲ یورو
5 یک کیلو برنج 1.75 یورو
6 یک شانه تخم مرغ 2.44 یورو
7 یک کیلو گوشت سینه مرغ 9.38 یورو
8 یک لیتر شیر 0.89 یورو
9 یک کیلو گوشت ران 16.71 یورو
10 یک کیلو پرتغال 2 یورو
11 یک کیلو موز 1.70 یورو
12 یک کیلو گوجه 2 یورو
13 یک کیلو سیب زمینی 1.35 یورو
14 جابجایی با تاکسی 4 یورو
15 تاکسی تا مسافت یک کیلومتر 2 یورو
16 بلیط مترو 2 یورو
17 باشگاه بدن سازی برای یک ماه 26.05 یورو
18 یک بطری آب معدنی 1.78 یورو
19 خوابگاههای دانشجویی به صورت فردی یا مشترک در ماه 400 یورو(2 میلیون تومان)
20 HomeStay در ماه همراه با حداقل یک وعده غذا ذر روز 400 الی 600 یورو(2 میلیون تا 3 میلیون تومان)

 

اقامت کوتاه مدت(ویزای توریستی)Short stay (tourist visa)

از طریق ویزای توریستی اجازه اقامت و سفر در سرزمین شنگن صادر خواهد شد. این ویزا صرفا جهت بازدید خواهد بود و شخص متقاضی اجازه کار کردن را نخواهد داشت.درخواست ویزای کوتاه مدت(توریستی) باید حداقل 3 ماه قبل از تاریخ سفر ارائه گردد.

مدارک لازم برای درخواست ویزای کوتاه مدت به شرح ذیل میباشد.

 1. فرم درخواست ویزای کوتاه مدت( ویزای توریستی) به صورت کامل و امضا شده
 2. پاسپورت اصلی
 3. کپی از گذرنامه فعلی متقاضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *