مهاجرت و اقامت به سوئیس

هزینه ها و شرایط زندگی در سوئیس:

در این مقاله  به شرح هزینه های زندگی در سوئیس و شرایط زندگی در سوئیس می پردازیم:

کشور سوئیس در مرکز اروپا یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست . در این کشور به چهار زبان رومانش ،  فرانسوی ، آلمانی، ایتالیایی مکالمه می شود . و سوئیس تنها کشوری است که دارای سه زبان رسمی است و این کشور با لیختن اشتاین ، آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، اتریش  هم مرز می باشد .پایتخت این کشور شهر برن  می باشد و زوریخ  و ژنو از از شهرهای مهم اقتصادی آن محسوب می شوند .

سیستم اموزشی سوئیس قبل از دانشگاه سه مرحله می باشد که این مراحل از سنین ۶ تا ۸ سالگی اغاز می گردد . اولین  دوره که مشتمل بر ۱ تا ۲ سال تحصیلی می باشد و  مدت دوره مرحله دوم (دوره ابتدائی) ۴ تا ۶ سال می باشد و نهایتا  دوره ی دبیرستان  که مدت آن ۳ تا ۵ سال می باشد که دراین  مرحله شخص  رشته تحصیلی خود را  انتخاب نموده تا بتواند راهی به سوی دانشگاه یابد .

لازم به ذکر است که برای ورود به دانشگاه دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی دانشجو الزامی می باشد . پس اشخاصی که قصد دارند برای مقطع لیسانس برای دانشگاه های سوئیس اقدام کنند ، این نکته را مد نظر داشته باشند که ارائه  اصل مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی آنها ضروری می باشد .

  • دوره لسیانس در سوئیس ۴ ساله می باشد که در این دانشگاه ها به زبانهای المانی و فرانسوی تدریس می شود . دارا بودن مدرک زبان آلمانی یا فرانسوی برای ورود به مقطع لیسانس الزامی می باشد . دانشجویان این مقطع از ۱۰ ساعت کار در هفته برخوردار می باشند و حقوق دریافتی آنها  تقریبا ۱۳ فرانک در ساعت می باشد . برای اشخاصی که قصد مهاجرت از ایران به  سوئیس دارند بایستی  مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی و  لیسانس خود را  به همراه ریز نمرات آنها ارائه نمایند.

  • تحصیل در سوئیس در کشوری که مقر سازمان های مهم جهانی از جمله سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی می باشد محل مناسبی برای رشد و توسعه تحصیلی و شغلی می باشد. ضمنا کشور سوسئیس از جمله کشورهای درجه یک اروپایی است .
  • از طرفی تحصیل در سوئیس به لحاظ هم مرز بودن با کشورهایی همچون اتریش ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا و رایج بودن به پنج زبان زنده ی دنیا نظر بسیاری از افراد را به سوی خود معطوف نموده است که با تحصیل در سوئیس شما می توانید از سطح زندگی مناسب بین المللی مطرح در اروپا و تمام دنیا و نیل به اهداف عالی خود برخوردار شوید زیرا کشور سوئیس دارای سطح فرهنگی و اجتماعی بالا در اروپا با دانشگاه ها و مراکز آموزشی عالی  می باشد همچنین سوئیس از سال ۲۰۱۰ به اتحادیه شنگن پیوست  و بیشتر مورد توجه علاقمندان  مهاجرت تحصیلی به اروپا قرار گرفت به همین خاطر اشخاص به سهولت می توانند بدون ویزا به کشورهای مجاور سفر کرده و از نحوه فرهنگ و آداب و رسوم کشورها شناخت پیدا کنند .

  • آب و هوای این کشور متعادل بوده و در زمستانهای سرد و سخت کمتر نمود می کند. شکوه و جلوه بی نظیر این کشور در دامنه کوه آلپ جلوه می نماید بطوریکه موجب پیدایش جذابیتهای فوق العاده ای در این کشور گردیده به همین دلیل تفاوت آب و هوا در شمال و جنوب این کشور کاملا محسوس است و به کشور سوئیس به کشور دریاچه ها نیز مشهور است و تعدد دریاچه ها در این کشور توجه هر بازدید کننده ای را به خود جلب کرده است .
  • هزینه زندگی در سوئیس بسیار بالا می باشد بطوریکه درآمد سالانه در سوئیس برای هرشخص ۳۹۰۰۰ دلار است که رقم بالایی است . بطوریکه در سال ۲۰۱۰ از لحاظ اقتصاد جهان دارای عنوان است. همچنین دو شهر بزرگ ژنو و زوریخ از جمله شهرهای اقتصادی مهم آم به شمار می آید.
  • از لحاظ اقتصادی کشور سوئیس نیز مورد توجه است . بطوریکه بعد از ایجاد پول واحد اروپایی ، کشور های این منطقه توسعه و رشد را تجربه کردند بطوریکه در آمد سرانه مردمان این کشور در حال حاضر ۴۳۰۰۰ دلار آمریکا در سال میباشد . حجم معاملات تجاری بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار در سال گذشته بوده است.
  • سوئیس از سال ۱۸۴۸ از سیستم فدرالی مشابه ۲۳ کشور جهان برخوردار است . سیستم قانونگذاری سوئیس فدرال می باشد که متشکل از یک قوه اجرائی بنام شورای فدرال و یک قوه قضائیه بنام دادگاه عالی فدرال می باشد. قانون اساسی این کشور از خودمختاری و آزادی قابل توجهی در زمینه اتخاذ تصمیمات سیاسی محسوب می شود.
  • مذاهب مردم این کشور مشتمل برکاتولیک، پروتستان و سایر مذاهب میباشند. و تعدادی نیز بدون دین هستند. پیروان تمامی مذاهب سوئیس از آزادی عمل در فرایض مذهبی برخوردارند. پس از کاتولیک و پروتستان  ، دین اسلام سومین دین بزرگ این کشور میباشد. مسلمانان ۴ درصد کل جمعیت سوئیس را تشکیل میدهند. واحد پول آن یک دلار آمریکا است و نصف پول رایج این کشور فرانک سوئیس می باشد.
  • خرید از فروشگاههای این کشور به سهولت و با رعایت احترام بر مبنای اصول مشتری مداری همراه است. اما قابل ذکر است که کلیه فروشگاههای بزرگ و سوپر مارکت های این کشور با دوربین های مدار بسته تحت کنترل شدید می باشد که به همین خاطر توصیه میشود که از گذاشتن اجناس و اقلام خرید در پاکت و یا گرفتن آنها در دست قبل از پرداخت وجه به صندوق جدا خودداری نمایید تا شائبه سرقت و دزدی به میان نیاید .هزینه های زندگی در سوئیس از جمله مسکن و خوراک و پوشاک  و حمل و نقل دارای بیشترین میزان نرخ در بین کشورهای اروپایی است.

بررسی شرایط اخذ اقامت سوئیس

اقامت سوئیس و مهاجرت به سوئیس ارزش بالایی برای مهاجرین اروپایی و غیراروپایی دارد. در این مقاله روشهای اخذ اقامت سوئیس و شرایط اقامت سوئیس به طور مفصل بیان می شود. به طور کلی از 6 روش اصلی امکان اخذ اقامت سوئیس وجود دارد: تحصیل در سوئیس، کار در سوئیس , تولد در سوئیس، ازدواج در سوئیس ، سرمایه گذاری در سوئیس و پناهندگی در سوئیس . این مقاله با موضوع اقامت سوئیس توسط کارشناسان و متخصصین مؤسسه حقوقی ملکپور (با همکاری مؤسسه MIE اتریش) خدمت شما عزیزان ارائه می گردد.

به طور کلی خارجی ها پس از 12 سال (در موارد خاص کمتر از 12 سال) می توانند تابعیت سوئیس را اخذ نمایند. اخذ پاسپورت کشور سوئیس یکی از سخت ترین روشهای اخذ تابعیت و پاسپورت در اروپاست. گذرنامه کشور سوئیس در زمره شاخص ترین گذرنامه ها با امکان سفر به 155 کشور قرار دارد. در ادامه به بررسی راههای اخذ اقامت سوئیس خواهیم پرداخت.

قانون شهروندی سوئیس

قانون جدید شهروندی سوئیس در ژانویه 2018 اجرا شد. پیش بینی می شد این قانون وضعیت اقامت حدود 650.000 خارجی در سوئیس را تغییر دهد. طبق قانون سال 2017 کودکانی که در سوئیس متولد می شوند امکان اخذ تابعیت سوئیس را ندارند.

اگر شهروند غیر اروپایی هستید می توانید پس از 10 سال درخواست اقامت دائم سوئیس را بدهید و پس از 12 سال برای شهروندی سوئیس اقدام نمایید. سوئیس سومین کشور از 30 کشور توسعه یافته است و شاخص سلامت و رفاه اجتماعی در این کشور بسیار بالاست. حال سؤال اینجاست که :

تفاوت اقامت دائم سوئیس و شهروندی سوئیس چیست؟

اقامت دائم به شما اجازه می دهد از اکثر مزایای مشابه با شهروندی سوئیس برخوردار باشید من جمله:

دسترسی آزادانه به مشاغل دولتی و خصوصی

امکان راه اندازی شرکت و کسب و کار

حق تحصیل و برخورداری از کمک هزینه تحصیلی

امکان مالکیت املاک و مستغلات بدون محدودیت

دسترسی به امکانات رفاهی و کمک های اجتماعی

شهروندی یا تابعیت سوئیس تمامی این مزایای به اضافه حق رأی را داراست. البته وظایفی را نیز داراست. به طور مثال مردان 18 تا 34 سال در سوئیس مجبور به انجام خدمت نظامی هستند. یکی از مزایای کشور سوئیس اجازه بهره گیری از تابعیت دوگانه است بدین معنا که در صورت اخذ تابعیت سوئیس می توانید تابعیت اول خود را نیز داشته باشید و نیازی به سلب آن نیست.

اخذ اقامت سوئیس از طریق تولد در سوئیس

کودک متولد شده در سوئیس به طور خودکار نمی تواند تابعیت سوئیس را اخذ نماید و تنها باشرایط زیر امکان تبدیل به شهروند سوئیس را خواهد داشت:

_اگر پدر یا مادر کودک سوئیسی باشند

_اگر پدر یا مادر کودک نا مشخص باشد

_کودکی که پدر یا مادر سوئیسی خود را از دست داده باشد اما وابستگی خود را به سوئیس اثبات نماید.

 

اقامت سوئیس از طریق ازدواج در سوئیس

اگر با یک شهروند سوئیسی ازدواج کنید و در مجموع 3 سال از 5 سال زندگی مشترک در سوئیس زندگی کنید می توانید برای اقامت دائم سوئیس درخواست دهید. البته اگر خارج از سوئیس هم باشید در موارد خاص اگر 6 سال از ازدواج شما گذشته باشد و وابستگی خود را به کشور سوئیس اثبات نمایید می توانید اقامت سوئیس را اخذ نمایید. اگر خارج از سوئیس باشید می توانید درخواست خود را به FOM یا کنسولگری سوئیس در کشور خود درخواست دهید. شهروند سوئیسی جهت درخواست ویزای ازدواج برای همسر خود باید اثبات نماید که توان پرداخت هزینه های معاش خود و همسر خود را دارد و همچنین در شغل ثابتی مشغول به کار است. این روش یکی از سریع ترین روشهای اخذ اقامت سوئیس است اما با توجه به سختگیری های اداره مهاجرت زمانی می توان برای این اقامت درخواست داد که علقه طرفین ثابت شود و ثبت واقعی ازدواج انجام شود.

اقامت سوئیس از طریق تحصیل

در صورتیکه شما در سوئیس تحصیل کنید و با ویزای تحصیلی وارد سوئیس شوید می توانید برای اقامت کاری سوئیس پس از تحصیل و در نهایت پس از 10 سال برای اقامت دائم سوئیس درخواست دهید. دوره کارشناسی در سوئیس 3 تا 4 سال، کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال و دوره دکترا 3 سال است. توجه داشته باشید که زمان فارغ التحصیلی و سن شما برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس اهمیت زیادی دارد. به طور مثال افرادی می توانند برای دوره کارشناسی درخواست دهند که بیشتر از 4 سال از زمان فارغ التحصیلی آنها نگذشته باشد همچنین برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد. یکی از آسانترین روشهای مهاجرت به سوئیس اخذ ویزای تحصیلی است زیرا به دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاههای سوئیس فرصتی برای کاریابی و اشتغال داده می شود. پس از 6 ماه می توانید حداکثر تا 15 ساعت در هفته کار کنید. پس از فارغ التحصیلی می توانید 6 ماه بیشتر برای کاریابی در سوئیس بمانید.

اقامت سوئیس از طریق کار در سوئیس

برای اخذ اقامت کاری در سوئیس و ویزای کار در سوئیس باید پیش از درخواست ویزا و ورود به سوئیس قرارداد کاری با یک کافرمای سوئیسی داشته باشید. طبق قوانین کار در سوئیس اولویت استخدام با متقاضیان سوئیس است و اگر کافرمای شخص مورد نظر خود را در سوئیس نیافت اجازه استخدام متقاضی غیر اروپایی را دارد.

اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

شما می توانید از طریق سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار اقامت سوئیس را اخذ نمایید. حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در سوئیس حدود یک میلیون CHF است. معمولأ پروسه اخذ اقامت سوئیس از این طریق 3 تا 4 ماه طول می کشد. شهروندان خارجی که اجازه اقامت سوئیس را دارند می توانند به طور آزادانه املاک و مستغلات خریداری نمایند. پروسه ثبت شرکت و سرمایه گذاری در سوئیس پروسه ساده ای نیست و حتمأ می بایست در این زمینه از وکلای مهاجرت به سوئیس و کارشناسان حقوق بین الملل مشورت بگیرید. برای ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در سوئیس می بایست طرح اقتصادی مناسب و منظمی داشته باشید. اگر طرح کسب و کار شما مورد قبول وزارت کار و اداره امور اقتصادی سوئیس باشد می توانید برای ثبت شرکت و کسب و کار در این کشور اقدام نمایند.

اقامت سوئیس از طریق خرید ملک در سوئیس چگونه است؟

خرید ملک یا سرمایه گذاری در املاک در کشور سوئیس برای خارجیان که اقامت سوئیس را ندارند بسیار دشوار است. املاک و مستغلات در سوئیس بسیار گران است و البته امکان اقامت سوئیس از طریق خرید ملک وجود ندارد. قیمت املاک در شهرهای مختلف سوئیس متفاوت است. به طور مثال قیمت آپارتمان در منطقه آلت از 400.000 فرانک است. جهت این امر پیشنهاد میگردد از مشاوره با وکیل مهاجرت غافل نشوید.

اقامت سوئیس از طریق پناهندگی در سوئیس

پناهجو شخصیست که به دلیل سیاسی مذهبی ، اذیت و آزار، ترس خشونت ، قومیت و در خطر بودن جان به کشور هایی که از حقوق پناهندگی دفاع میکند، پناه می برد. طبق قانون کنوانسیون 1951 ژنو مربوط به وضعیت پناهچویان و کنوانسیون 1984 ببه دلایلی از قبیل رفتار های شکنجه گری و غیر انسانی و همچنین قانون کنوانسیون 1966 پیمان حقوقی مدنی و سیاسی بین المللی ، شرایط قانونی برای پناهندگی را بیان می کنند.  سوئیس یکی از 26 کشوری است در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل شرکت کرده ،اما پناهندگی در این کشور بدلیل حجم تقاضای ببار بالا خیلی دشوار است. همچنین پناهندگی راه نامطلوبی بوده و خطرات زیادی دارد.

اقامت در سوئیس با ویزای توریستی سوئیس

چه کسانی نیاز به اخذ ویزا برای ورود و اقامت در سوئیس دارند؟

کشور سوئیس بخشی از اتحادیه اروپا نیست بلکه عضو اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) است. کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ عضو این اتحادیه هستند. همچنین سوئیس یکی از 26 کشور منطقه شنگن است که این کشورها ویزای مشترک دارند. بدین معنا که اگر فردی ویزای یکی از این کشورها را اخذ نمود امکان ورود به سایر کشورهای منطقه شنگن را بدون اخذ ویزای مجدد دارد. بنابراین هر شخص قصد اقامت بیش از 3 ماه در سوئیس داشته باشد می بایست مجوز اقامت یا ویزا دریافت کند.

افرادی که مایل به حضور و اقامت در سوئیس حداکثر تا 3 ماه هستند می توانند ویزای توریستی این کشور را اخذ نمایند. برای درخواست ویزای توریستی سوئیس اطمینان یابید که گذرنامه شما حداقل 6 ماه اعتبار دارد. ویزای توریستی برای اهداف گردشگری، کسب و کار و تجارت و یا شرکت در برنامه های آموزشی_فرهنگی صادر می شود و قابل تمدید نیست. اگر میخواهید بیش از 90 روز در سوئیس بمانید باید نسبت به هدف خود ویزای بلند مدت اخذ نمایید. برخی از شهروندان غیراروپایی در شرایط خاص برای ورود به سوئیس نیاز به ویزا ندارند. به طور مثال شهروندان کشورهای استرالیا، نیوزیلند، کانادا و آمریکا معاف از اخذ ویزا برای سفر به سوئیس هستند مگر اینکه قصد کار در سوئیس را داشته باشند یا قصد اقامت بیش از 8 روز در سوئیس را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *